لوپوس چیست؟

توسط دی ۲۵, ۱۳۹۷مقالات
بیماری لوپوس

لوپوس نام یک بیماری خود ایمنی در بدن انسان است که به موجب این بیماری، سیستم ایمنی بدن بیش از حدی که باید فعال باشد، فعال می‌شود. این فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن باعث می‌شود تا حمله به بافت های سالم بدن شما اتفاق بیافتد و بافت های سالم بدن شما از بین بروند. تمامی نقاط بدن ممکن است به این بیماری مبتلا شوند و هر یک علائم خود را دارد، مثلا لوپوس پوست باعث می‌شود پوست شما ملتهب شود.

عوامل موثر در لوپوس

هورمون ها تاثیر زیادی در این بیمار می‌توانند داشته باشند. وظیفه اصلی هورمون ها در بدن این است که فعالیت سلول ها یا اعضایی از بدن را تنظیم کنند. استروژن نام یکی از هورمون هایی است که بیشتر در بدن خانم ها تولید می‌شود (تولید آن در آقایان خیلی کمتر است) و وظیفه آن افزایش ایمنی بدن است. به دلیل بالاتر بودن استروژن در بدن بانوان، ایمنی بدنشان نیز بالاتر است، البته در بازه هایی از زمان مثل پیش از پریود مربوط به قائدگی و یا هنگام بارداری، تولید این هورمون در بدن آن شخص بالاتر می‌رود و این بالا رفتن تولید استروژن در بدن می‌تواند باعث نمایان شدن هرچه بیشتر علائم این بیماری شود.

ژنتیک می‌تواند در این بیماری تاثیر داشته باشد اما عامل اصلی لوپوس نیست. بسیاری از فرزندان در خانواده هایی که مبتلا به این بیماری بوده اند، این بیماری را داشته اند اما ژنتیک عامل این مورد نیست. در بسیاری از فرزندان دو قلو که به معنی یکسان بودن ژنتیک آن ها می‌باشد، یکی از آن ها به لوپوس مبتلاست درحالیکه دیگری به آن مبتلا نیست. به همین دلیل نمی‌توان ژنتیک را عامل اصلی برای لوپوس دانست.

محققین موسسه لوپوس آمریکا با انجام آزمایشاتی گفته اند که برخی مواد شیمیایی و یا ویروس های موجود ممکن است بتوانند در لوپوس تاثیر گذار باشند. مثلا  اشعه ماورا بنفش (لامپ فلوئورسنت یا خورشید)، غبار سیلیس ها، داروهایی مثل دیورتیک ها، میتوسایکلین ها که سولفنامیدی و تتراسایکلینی هستند و حتی آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسیسیلین و آموکسیکلاو.

همانطور که گفتیم جنسیت تاثیر زیادی در این بیماری دارد اما از آنجایی که در سنین پیش از بلوغ در دختر ها هورمون ها آنطور که می‌توانند مشکل ساز شوند تولید نمی‌شوند، احتمال لوپوس بین دختران و پسران برابر است. اما در سنین بعد از بلوغ، به ازای هر ۹ خانم، ۱ آقا مبتلا به لوپوس می‌شود. این بیماری در دوران بارداری اگر با احتیاط های واجب همراه باشد معمولا مشکلاتی مثلا زودتر به دنیا آوردن فرزند و چنین مشکلاتی برای شما بوجود نخواهد آمد.

پاسخی بگذارید